LOGO-komplet_Kozlik

Váš košík

Máte doma kalhoty nebo bundu ze softshellového materiálu a nevíte, jak o ně správně pečovat? Nezoufejte, dnes vám poradíme, jak softshellové oblečení prát a správně se o něj starat.

Softshellka a pračka

Lidé se často bojí své softshellové bundy prát, aby nepoškodili funkční vlastnosti materiálu. To je však omyl, naopak – praní softshellových bund je žádoucí. Při jejich používání totiž špína a nečistoty z odvedeného tělesného potu ucpávají póry, jejichž průchodnost slouží ke správné funkčnosti softshellové membrány. Bundu tedy lze prát, dokonce je to velmi vhodné, ale vždy se řiďte pokyny od výrobce, které najdete na vnitřním štítku zboží. Softshellové bundy je většinou doporučeno prát na 30°C.

JAK PEČOVAT O SOFTSHELL?
JAK PEČOVAT O SOFTSHELL?

Použít prací prášek a aviváž?

Před vložením bundy do pračky zkontrolujte, že jste nic nenechali v jejích kapsách. Všechny zipy (včetně těch suchých) zapněte a bundu obraťte naruby. Bundy perte nejlépe samostatně, aby nedošlo k jejich poškození.

Teď už jen přidat prací prášek a může se jít na věc. Při praní softshellek nikdy nepoužívejte běžný prací prostředek, ale investujte do speciálního pracího prášku, určeného výhradně pro tento materiál. Běžné prostředky nejsou tak šetrné a mohly by funkčnost softshellu narušit. Speciální prací gel seženete například v DM. Pokud máte na bundě skvrny, doporučujeme použít klasické jádrové mýdlo Jelen, které neobsahuje tenzidy a nenarušuje tak membránu.

Kromě změkčovadel vody a bělidel není vhodné používat ani aviváž. Sice vám bunda nebude vonět jako rozkvetlá zahrada, ale zachová si svou funkci.

Impregnace

Co se týče výdrže impregnace, záleží vždy na výrobci, proto nelze tuto informaci zobecnit. Nejlépe uděláte, když budete sledovat, zda bunda stále plní svou funkci či nikoli. Pokud při dešti uvidíte na bundě tmavé fleky od vody, uděláte nejlépe, když sáhnete po impregnaci a impregnační vrstvu obnovíte. Ale pozor! Vždy impregnujte pouze vyprané oblečení, v opačném případě byste naimpregnovali také špínu, kterou budete následně horko těžko odstraňovat. Impregnace jsou k sehnání buď ve spreji nebo tekuté formě.

JAK PEČOVAT O SOFTSHELL?
JAK PEČOVAT O SOFTSHELL?

Vyprat, vymáchat a neždímat

Po samotném vyprání nechte bundu pořádně vymáchat, aby se důkladně odstranil všechen prací prášek. Pokud to nedovoluje výrobce, bundu neždímejte a nesušte v sušičce! Kromě toho není vhodné ani ruční ždímání, mohli byste tím poškodit membránu materiálu. Nejlépe uděláte, pokud necháte bundu volně uschnout na ramínku nad vanou.

Pokud softshellovou bundu ještě nemáte, tak si určitě jednu pořiďte. Dokáže nahradit fleecovou mikinu a zároveň ochránit před deštěm, proto jsou mezi zákazníky velmi oblíbené. Prohlédněte si naši kolekci dámských, pánských a dětských softshellek:

  1. Dámské softshellové bundy
  2. Pánské softshellové bundy
  3. Dětské softshellové bundy

Přihlásit se

Zaregistrovat se

2000  zbývá do dopravy zdarma